czwartek, 3 września 2015

Siedemdziesięciopięcioletnia whisky od Gordon & MacPhail

     Drugiego września światło dzienne ujrzała nowa single malt Scotch whisky z serii Generations, realizowanej od 2010 roku przez firmę Gordon & MacPhail. Po pięciu latach od wydania Mortlach 70 year old, sięgnięto po kolejną beczkę i tym razem możemy cieszyć się widokiem, a co niektórzy smakiem oraz zapachem, whisky Mortlach 75 year old (44.4% ABV).


     Ograniczona do zaledwie 100 karafek Gordon & MacPhail Generations Mortlach 75 year old będzie dostępna w cenie 20.000 GBP.

Kartka z historii
     W 1895 roku panowie James Gordon John Alexander MacPhail pragnąc stworzyć miejsce, w którym klienci będą mogli odnaleźć produkty najwyższej jakości, otworzyli sklep spożywczy oferujący herbaty, wina oraz alkohole.

     Jednym z pierwszych pracowników sklepu został John Urquhart, który pod bacznym okiem J.Gordona wprawiał się w handel oraz pierwsze butelkowania whisky, realizowane przez firmę na licencjach takich destylarni jak Macallan, Glenlivet, Glen Grant, Linkwood oraz Mortlach. Mniej więcej w tym okresie rozpoczyna się przygoda z beczkami indywidualnie wybieranymi przez Johna Urquharta, oraz ich dłuższym przetrzymywaniem.

     W 1915 roku po śmierci J.Gordona oraz przejściu J.A.MacPhaila na emeryturę, John Urquhart zostaje partnerem w biznesie, w którym rodzina Urquhart pozostaje po dziś dzień.

Whisky z serii Generations:     
  • Mortlach 70 year old single malt Scotch whisky, tylko 54 karafki zrealizowane w marcu 2010 roku
  • Glenlivet 1940 70 year old single malt Scotch whisky, tylko 100 karafek zrealizowanych w marcu 2011 roku,
  • Druga edycja Glenlivet 1940 70 year old single malt Scotch whisky, zrealizowana we wrześniu 2012 roku,
  • Mortlach 75 year old single malt Scotch whisky, tylko 100 karafek zrealizowanych we wrześniu 2015

wtorek, 1 września 2015

Czwarta odsłona Booker’s Bourbon 2015

Destylarnia Jim Beam z Clermont w Kentucky, USA, należąca do Suntory Holding (Osaka, Japonia) ogłosiła kolejną, czwartą odsłonę serii Booker's Bourbon Batch 2015, tym razem noszącą nazwę "Oven Buster Batch".

Booker's jak również Knob Creek, Basil Hayden's, Bakre's, należy do grupy nazywanej "Small Batch Bourbon Collection" realizującej pod własnymi nazwami bourbony produkowane w destylarni Jim Beam.





     Nazwa Booker's pochodzi od imienia Fryderyka Booker Noe II (1929-2004), wnuka Jim Beama, który przez ponad 40 lat pracował jako jeden z mistrzów gorzelnictwa w destylarni Jim Beam.

     W roku 1987 Booker Noe rozpoczął butelkowanie osobiście wybranych bourbonów, jako prezentów dla znajomych oraz rodziny, umieszczając na nich etykiety z własnym imieniem.

     W roku 1992 uznano nazwę Booker's jako markę bourbonów i rozpoczęto oficjalną dystrybucję.

     Wszystkie bourbony realizowane pod nazwą Booker's leżakują w dębowych beczkach od sześciu do ośmiu lat, butelkowane są jako cask strength, a używając amerykańskiego nazewnictwa barrel strength lub uncut whiskey, i nie są poddawane filtracji.

     Booker's Bourbon 2015-04 "Oven Buster Batch" jest czwartą partią w serii, a drugą z kolei wybraną przez uczestników "Okrągłego Stołu Bookera" skupiającego fascynatów i ekspertów whiskey.


     Komentując etykietę oraz nazwę nowej edycji, Annis Wickham Noe, żona Bookera powiedziała: "Lata temu, podczas przygotowywania pieczeni niefortunnie sięgnęłam po butelkę bourbona mojego męża i polałam mięso. Piec podskoczył, otworzyły się drzwiczki i tak narodziła się nazwa Oven Buster".

     Booker's Bourbon 2015-04 będzie dostępny na terenie USA w cenie 59.99 USD.


Poprzednie partie serii Booker's Bourbon 2015:

     Booker's Bourbon 2015-01 "Big Man, Small Batch"
     Partia została rozlana z beczek napełnionych od stycznia do pażdziernika 2007 roku.


     Inspiracją dla nazwy jak i etykiety był Booker Noe siedzący w bujanym fotelu, popijający bourbona oraz jego wierny towarzysz, pies Dot. Aby uhonorować wkład Noego w tworzeniu small batch bourbonów, partię 2015-01 nazwano "Big Man, Small Batch".

     Booker's Bourbon 2015-02  "Dot's Batch"
     Druga partia rozlana została z beczek napełnionych od stycznia 2007 do lutego 2008 roku.


     Inspiracją dla nazwy jak i etykiety był pies Bookera, suczka Dot.

     Booker's Bourbon 2015-03 "The Center Cut"
     Trzecia partia jest pierwszą edycją bourbona, w którego doborze pomagał ekskluzywny klub entuzjastów, pisarzy oraz ekspertów whiskey, nazywany "Okrągłym Stołem Bookera".


     Inspiracją dla trzeciej partii Booker's Bourbona 2015 była nazwa centralnej części magazynu, w którym leżakują bourbony, oraz wielbiona przez Bookera porcja mięsa.

Moja ocena:
     Z uwagi na niepowtarzalność, warto zainteresować się skompletowaniem całości serii.